واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟

پنجشنبه 10 آذر 1401 0 نظر

آیا در هنگام دخول جنسی درد دارید؟ آیا نمی توانید از تامپون استفاده کنید زیرا قرار دادن آن باعث درد در واژن می شود؟ آیا از رفتن به متخصص زنان خودداری می کنید زیرا معاینه پزشکی برای شما بسیار دردناک است؟

 

 

پس چرا هنگام رابطه جنسی درد دارید؟ شما احتمالاً بیماری به نام واژینیسموس دارید. هنگام تلاش برای داشتن رابطه جنسی شما را متشنج می کند و بنابراین رابطه جنسی را بسیار دشوار می کند، اگر نگوییم غیرممکن.

 

 

این آموزش برگرفته از کتاب "واژینیسموس را سریع درمان کنید" (Cure Vaginismus Fast) نوشته دکتر کیسی اندرسون(Casey Anderson) است.

 

 

این کتابچه آموزشی به شما یاد می دهد که چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس از نظر فیزیکی، فیزیولوژیکی و سایر درمان‌های مکمل درمان می‌شوند. به سرعت می توانید یاد بگیرید که چه درمان هایی برای واژینیسموس وجود دارد. پس تا آخر این آموزش با ما همراه باشید.

 

 

فهمیدن اینکه واژینیسموس دارید می تواند استرس زا باشد. ممکن است نتوانید واقعاً به این وضعیت و همه چیزهایی که به همراه دارد رسیدگی کنید.

 

 

برخی از زنان تمایل دارند خود را با این مشکل منزوی کنند و به هیچ وجه به دنبال درمان نباشند، در حالی که برخی دیگر تلاش بسیار کمی برای یافتن راه حل می کنند و به سرعت تسلیم می شوند.

 

 

 

واژینیسموس چیست

اگر می‌پرسید واژینیسموس چیست، اسپاسم عضلانی غیرارادی است که در عضلات اطراف دهانه واژن رخ می‌دهد.

 

 

هنگامی که این اتفاق می افتد، رابطه جنسی، معاینه فیزیکی(که پزشک انجام می دهد)، و حتی قرار دادن تامپون همگی می توانند دردناک و دشوار شوند.

 

 

در واقع تعداد زیادی از زنان مبتلا به واژینیسموس هستند که با انواع مختلف این بیماری آشنایی ندارند.

 

 

در واقع دو نوع واژینیسموس اولیه و ثانویه وجود دارد. اگر به این بیماری مبتلا هستید، باید این دو نوع را بشناسید و درک کنید.

 

 

واژینیسموس وضعیتی است که در آن دیواره های ماهیچه ای واژن در پاسخ به تلاش برای دخول منقبض می شود.

انقباض غیرارادی عضله ممکن است کمی ناراحت کننده باشد یا باعث سوزش یا پارگی درد شود.

 


 

اگر پوست ناحیه تناسلی شما زیباتر شود قطعا احساس بهتری برای برقراری رابطه خواهید داشت - کلیک کنید

 


 

علیرغم این واقعیت که واژینیسموس غیرعمدی است و می تواند هر زنی را تحت تاثیر قرار دهد، بسیاری از زنان احساس می کنند که نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند و درد را خصوصی نگه می دارند و از به اشتراک گذاشتن راز خود با شریک جنسی شان احساس ناراحتی می کنند.

 

 

پس از خواندن این کتابچه، همه چیز برای شما واضح می شود.

 

 

برای اینکه نزدیکتر به واژینیسموس نگاه کنیم

زنانی که در حین رابطه جنسی دچار ناراحتی واژن مانند درد و سوزش می شوند، احتمالاً به بیماری به نام واژینیسموس مبتلا هستند.

 

 

واژینیسموس ناشی از انقباض غیرارادی دیواره واژن است که دخول آن را در حین رابطه جنسی دشوار یا حتی غیرممکن می کند. این معمولاً منجر به علائم زیر می شود:

 • درد ناشی از باریک شدن واژن در حین رابطه جنسی

 

 • احساس درد هنگام قرار دادن آلت تناسلی مرد

 

 • مشکل در انجام معاینه لگن با واژن

 

 • درد و ناراحتی جنسی پس از زایمان یا جراحی که سیستم تناسلی زنان را درگیر می کند

 

 • روابط مضطرب بین زن و شریک جنسی اش

 

 • عدم علاقه به رابطه جنسی به دلیل درد

 

 

 

علل واژینیسموس

واژینیسموس می تواند دلایل روانی یا فیزیکی داشته باشد.

 

 

علل روانی - تقریبا 90 درصد از زنان مبتلا به واژینیسموس دارای یک یا چند مورد از مشکلات روانی زیر هستند:

 • ترس از باردار شدن

 

 • رابطه جنسی را به عنوان یک عمل دردناک پیش بینی می کنند

 

 • اضطراب از اینکه در آمیزش جنسی موفق نباشند

 

 • تجربیات جنسی آسیب زا قبلی

 

 • خاطرات کودکی از آزار جنسی

 

 • ارتباط عاطفی ضعیف بین زن و شریک عاطفی اش

 

 • عدم آگاهی از رابطه جنسی

 

 

 

علل فیزیکی - 10 درصد واژینیسموس در زنان به دلایل فیزیکی زیر است:

 • عفونت هایی که دستگاه تناسلی زنان را درگیر می کند

 

 • زایمان طبیعی واژینال سنگین؛ سزارین های پیچیده

 

 • سوء استفاده فیزیکی، جنسی، آزار و اذیت یا تجاوز جنسی

 

 • عدم تعادل هورمونی به دلیل خشکی واژن

 

 • افزایش سن (یائسگی) به دلیل روانکاری ضعیف واژن

 

 • درد لگن ناشی از ضربه یا جراحی قبلی

 

 • باورهای غلط رایج در مورد واژینیسموس

 

 

 

هر خانمی با یک یا چند مورد از علائم فوق، احتمالاً به واژینیسموس مبتلا است.

 

 

اما دانستن برخی افسانه ها در مورد این وضعیت سلامت زنانه نیز مهم است تا مشخص شود واژینیسموس چیست و چه چیزی نیست.

 

 

در اینجا برخی از رایج ترین باورهای غلط واژینیسموس آورده شده است:

 • خانم هایی که واژن کوچکی دارند بیشتر در حین رابطه جنسی دچار واژینیسموس می شوند. درست نیست. معمولاً واژن به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر است که بتواند آلت تناسلی کاملاً نعوظ شده را در خود جای دهد.

 

 

 • با این حال، کشش غیرارادی عضلات واژن منجر به مقاربت دردناک می شود.

 

 • واژینیسموس فقط در حین مقاربت رخ می دهد. دروغ! واژینیسموس ممکن است حتی قبل از دخول رخ دهد و رابطه جنسی را دشوار یا حتی غیرممکن کند.

 

 • پرده بکارت دست نخورده دلیلی است که یک زن به واژینیسموس مبتلا می شود. درست نیست. کشش غیرارادی عضلات واژن به صورت ناخودآگاه رخ می دهد و به دلیل وجود یا عدم وجود باکرگی نیست.

 

 • زنی که قبلا زایمان کرده است نباید واژینیسموس داشته باشد. درست نیست. به خاطر داشته باشید که مواردی از مادرانی وجود دارد که پس از زایمان واژینال در نتیجه یک تجربه دردناک یا آسیب زا در طول زایمان دچار واژینیسموس شده اند.

 

 

 • واژینیسموس در افراد مجرد بیشتر از زنان متاهل است. درست نیست. وضعیت تاهل زن ربطی به واژینیسموس ندارد. این می تواند در زنان مجرد و همچنین در زنان متاهل رخ دهد.

 

 

 • واژینیسموس فقط یک بیماری است که خود به خود بدون مداخله از بین می رود. دروغ! یک زن مبتلا به واژینیسموس باید از افرادی که در درمان این مشکل متخصص هستند کمک بگیرد. هر چه زودتر به دنبال کمک باشد، وگرنه خطر داشتن رابطه جنسی بدون درد بیشتر می شود.

 

 

واژینیسموس عارضه‌ای است که مانع از رابطه جنسی زن می‌شود و حتی می‌تواند از وارد کردن انگشتان دست یا تامپون به داخل واژن جلوگیری کند. فقط خیلی درد داره.

 

 

واژینیسموس می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

 

 

شکل اول واژینیسموس اولیه است. این بدان معناست که دخول واژینال ناموفق بوده است یا به عبارت دیگر شما هرگز در زندگی خود رابطه جنسی نداشته اید.

 

 

شکل دوم واژینیسموس ثانویه است. این بدان معناست که شما قبلا رابطه جنسی داشته اید اما به طور ناگهانی در حین رابطه جنسی احساس درد کرده اید یا قبل از زایمان هیچ دردی احساس نکرده اید.

 

 

چه مبتلا به واژینیسموس اولیه یا ثانویه باشید، باید بدانید که راهی برای پایان دادن به درد و لذت بردن از رابطه جنسی وجود دارد که همه زنان باید آن را انجام دهند.

 

 

مشکل این است که روش‌های «انتخابی» که بسیاری از زنان برای درمان آن تلاش می‌کنند، واژینیسموس را درمان نمی‌کنند. از جمله:

* دخول طبیعی

* پیش بازی و دخول

* امتحان پوزیشن های مختلف

* وارد کردن تامپون و انگشتان

* کشیدن بافت واژن با کرم های مختلف

* تجویز لیدوکائین

* روان کننده ها و روغن های دیگر

* هیپنوتیزم درمانی

* شل کننده های عضلانی

 

 

 

همه این "روش ها" در بهترین حالت راه حل های جزئی هستند. آنها یک فرآیند کامل و گام به گام برای پایان دادن به واژینیسموس یک بار و برای همیشه به شما پیشنهاد نمی کنند.

 

 

اگر می‌خواهید نگران ناامید کردن شریک زندگی خود، داشتن یک زندگی جنسی عادی، و ترس در هنگام برقراری رابطه جنسی نباشید، وقتی می‌خواهید شریک خود را تحریک کنید و او را به رختخواب ببرید، پس به یک راه حل واقعی نیاز دارید.

 

 

در اینجا قصد دارم به شما بگویم که چرا تمام راه حل های به اصطلاح واژینال که ممکن است نام آنها را شنیده باشید، کار نمی کنند.

 

 

بیشتر زنان در مورد این عارضه، چرایی بروز آن و چگونگی غلبه بر آن اطلاعات کمی دارند. بهترین راه برای مقابله با تجربه درد، درمان این بیماری با رویکردی جامع و یکپارچه است.

 

 

حقیقت این است که شما می توانید بر واژینیسموس غلبه کنید. شما این قدرت را در درون خود دارید. تنها چیزی که نیاز دارید تکنولوژی مناسب است که من در اینجا با شما به اشتراک خواهم گذاشت...

 

 

 

ازدواج های ناتمام و دخول غیرممکن

واژینیسموس تا حد زیادی علت اصلی مشکلات بعد از ازدواج برای آن دسته از دخترانی است که تا موقع ازدواج هیچ رابطه ای تجربه نکرده اند.

 

 

زوج ها اغلب تلاش خود را برای رابطه جنسی انجام می دهند اما دهانه واژن همانند یک "دیوار" مانع می شود.

 

 

اگر قبلاً رابطه جنسی یا مشکلات لگنی نداشته اند، برای برخی از زنان دشوار است که بدانند چگونه به این بیماری مبتلا شده اند.

 

 

رابطه جنسی غیرممکن است، و تلاش های دردناک برای قرار دادن آن باعث افزایش پاسخ واژن می شود. رفلکس شرطی زمانی رخ می دهد که خطر دخول به واژن وجود داشته باشد!

 

 

ماهیچه‌ها سرکش کار می‌کنند و از ورود خودداری می‌کنند.

 

 

به شدت ناامید کننده است. برای مرد هیجان زده، مثل برخورد با دیوار است. برای زن انگار دیگر بدنش تحت کنترل او نیست.

 

 

سکس فعالیتی است با بسیاری از پاسخ های شرطی پیچیده.

 

 

رابطه موفق از طریق تجربه و تعامل آموخته می شود.

 

 

سیستم عصبی و ماهیچه ها آنچه را که احساس خوبی دارد، چه چیزی موثر است و چه چیزی ناراحت کننده است را کشف و به خاطر می سپارند.

 

 

معمولاً انتقال احساسات به مقاربت پس از اولین تجربه خوشایندتر می شود.

 

 

ذهن و بدن اجازه دسترسی را می دهند و یاد می گیرند که رابطه جنسی را به طور مثبت پیش بینی کنند.

 

 

نتیجه پیام های سالم عصبی است که آنها در هنگام انتظار برای رابطه جنسی، هیجان را افزایش می دهند. در یک زن مبتلا به واژینیسموس اولیه، ذهن و بدن هرگز این شانس را ندارند که از طریق تجربیات جنسی مثبت بهتر شود.

 

 

فرآیند یادگیری برای مقاربت موفق زمانی قطع می شود که عضلات واژن به عنوان یک وسیله محافظ در برابر درد منقبض می شوند.

 

 

در غیاب کنترل آگاهانه مستقیم از سوی زن، اعصابی که عضلات واژن را کنترل می‌کنند، به انتظار نزدیکی به عنوان تماسی برای نگه داشتن، بستن، محافظت و محافظت در برابر شروع مقاربت پاسخ می‌دهند.

 

 

 

واژینیسموس چقدر شایع است

طبق آمار، از هر 1000 زن، دو نفر از واژینیسموس رنج می برند. مرکز روابط جنسی انسانی در نیویورک دریافت که 40 درصد از زنانی که از این موسسه کمک خواستند از واژینیسموس رنج می بردند.

 

 

در ایرلند، یک درمانگر جنسی دریافت که از هر 1000 ازدواج مشکل دار، 5 مورد به دلیل واژینیسموس زنانه بوده است.

 

 

در سنگاپور، لغو ازدواج در حال افزایش است. در سال 1996، 178 مورد، در سال 2010 این تعداد به 369 افزایش یافت. موارد زیادی به زنانی نسبت داده شده است که قادر به برقراری رابطه جنسی نبودند یا با مشکل مواجه بودند، وضعیتی به نام واژینیسموس.

 

 

ما دقیقا نمی دانیم که چه تعداد از زنان از واژینیسموس رنج می برند، اما تخمین زده می شود که به ازای هر زنی که به دنبال کمک هستند، 10 نفر به طور ضمنی از این بیماری رنج می برند. متخصصان بهداشت بر این باورند که زنان بیشتری از همان بیماری رنج می برند، اما از ترس از شرم و تحقیر اجتماعی از کمک پزشکی می ترسند.

 

 

 

آیا واژینیسموس قابل درمان است

زنان و زوج‌هایی که برای درمان واژینیسموس به دنبال کمک حرفه‌ای بودند، پس از رعایت دقیق برنامه درمانی خود، با موفقیت درمان شدند.

 

 

آمار بالینی نشان داده است که افرادی که از روش‌های برنامه درمانی خود پیروی کرده‌اند، نسبت به کسانی که درمان را انجام نداده‌اند و درمان را تکمیل نکرده‌اند، درصد موفقیت بیشتری داشته‌اند.

 

 

بر اساس چندین مطالعه مستقل، میزان موفقیت در درمان واژینیسموس بسته به ارتباط زن با برنامه خود حدود 75 تا 100 درصد است. واژینیسموس قابل درمان است!

 

 

 

واژینیسموس غیر ارادی است - عمدی نیست

توجه به این نکته ضروری است که واژینیسموس عمداً توسط زنان ایجاد نمی شود. بدون کنترل عمدی زن و اغلب بدون آگاهی آنها ناخواسته اتفاق می افتد.

 

 

واژینیسموس علل متعددی دارد که اغلب در پاسخ به ترکیبی از عوامل فیزیکی یا احساسی است.

 

 

معمای مشکل می تواند برای زنان و شریک جنسی آنها بسیار خسته کننده و طاقت فرسا باشد.

 

 

علیرغم این واقعیت که واژینیسموس غیرعمدی است و می تواند هر زنی را تحت تاثیر قرار دهد، بسیاری از زنان احساس می کنند نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند و درد را نزد خود نگه می دارند و از درمیان گذاشتن راز خود با کسی احساس ناراحتی می کنند.

 

 

 

اولین قدم برای بازیابی

واژینیسموس با عملکرد ماهیچه های واژن شما، عضلات کف لگن، ارتباط دارد.

 

 

این ماهیچه‌ها هر بار که چیزی می خواهد وارد واژن شود، چه آلت تناسلی، تامپون یا ابزار پزشکی در طول معاینه پزشکی، بدون کنترل شما منقبض می‌شوند.

 

 

اگر از این واکنش عضلانی آگاه نباشید، احساس می‌کنید واژن سفت می‌شود و متوجه نمی‌شوید که چه اتفاقی می‌افتد. با هر تلاش مکرر برای وارد به واژن شما ناامید و دردناک می شوید.

 

 

کنترل کردن کلید درمان واژینیسموس است. چیزی که برای "شکستن" این احساس درد نیاز دارید، کنترل عملکرد این عضلات است.

 

 

هنگامی که از واکنش فیزیکی عضلات خود آگاه شدید، می توانید این ماهیچه ها را کنترل کنید و در اوقات فراغت به آنها اجازه دهید تا برای دخول بدون درد آرام شوند.

 

 

هوشیاری یک احساس آگاهانه در بدن شما است و می تواند به طور همزمان روی قسمت های مختلف بدن تمرکز کند و فقط توجه شما را به یک قسمت خاص از بدن، در این موضوع مورد بحث، ناحیه واژن شما معطوف کند.

 

 

شما بر روی این ناحیه تمرکز می کنید و سعی می کنید احساسات فیزیکی ناشی از آن را احساس کنید. آسان نیست و نیاز به آموزش و راهنمایی دارد.

 

 

یکی از تمرین‌هایی که می‌توانم به شما بدهم تا از ماهیچه‌های داخل و اطراف واژن خود آگاه شوید این است که دفعه بعد که می‌نشینید و در توالت ادرار می‌کنید، روی تجربیات بدن تمرکز کنید.

 

 

ادرار کردن یک فرآیند طبیعی است و شامل شُل شدن اولیه عضلات کف لگن است. می توانید احساس کنید که عضلات به راحتی شل می شوند و تمرکز خود را برای تمرینات هوشیاری زیر که برای مبارزه با واژینیسموس لازم است آماده کنید.

 

 

رایج ترین افسانه های واژینیسموس

با توجه به اطلاعات نادرست در مورد واژینیسموس، بسیاری از افراد از جمله زنانی که از واژینیسموس رنج می برند، شریک زندگی آنها و پزشکان تصورات غلط زیادی در مورد واژینیسموس دارند.

 

 

این افسانه ها از بسیاری جهات می تواند برای یک زن خطرناک باشد. آنها می توانند منجر به تشخیص اشتباه، تاخیر در درمان و غیره شوند.

 

در اینجا نگاهی به برخی از رایج ترین افسانه های واژینیسموس می اندازیم:

1. واژینیسموس یک وضعیت فیزیکی نیست: یکی از رایج ترین افسانه ها در مورد واژینیسموس است.

 

 

اگرچه واژینیسموس بیشتر یک عامل روانی است، اما جنبه فیزیکی دارد. دردی که زن احساس می کند واقعی است و فقط در مغز نیست و باعث ترس شدید زن در هنگام رابطه جنسی می شود.

 

 

2. این یک وضعیت غیر معمول است: در واقع، هیچ رقمی وجود ندارد که نشان دهد واژینیسموس تنها تعداد کمی از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این عمدتا به این دلیل است که بسیاری از زنان نمی توانند وضعیت خود را با همسر و پزشک خود در میان بگذارند.

 

 

بنابراین، تعداد دقیق زنان مبتلا به واژینیسموس بسیار پنهان است و اشتباه است که بگوییم این یک وضعیت غیرعادی است.

 

 

3. زن مبتلا به واژینیسموس علاقه ای به رابطه جنسی ندارد: این یکی دیگر از تصورات غلطی است که مردم در مورد زنان مبتلا به واژینیسموس دارند.

 

 

به هر حال، این چنین نیست؛ بسیاری از زنان مبتلا به واژینیسموس می خواهند با همسر خود رابطه جنسی داشته باشند، اما نه فقط به این دلیل که از مقاربت دردناکی که در نتیجه واژینیسموس رخ می دهد می ترسند.

 

 

 

4. به تنهایی قابل درمان نیست: یک تصور غلط رایج وجود دارد که فقط یک متخصص جنسی آموزش دیده می تواند به زن کمک کند تا از شر واژینیسموس خلاص شود.

 

 

به هر حال، این چنین نیست. در واقع، یک زن می تواند با درمان بیماری خود به تنهایی با انجام حرکات کششی منظم و با سرعت از شر واژینیسموس خلاص شود، زیرا او بهتر از هر فیزیوتراپیست یا درمانگر جنسی، جدیت مشکل را می داند.

 

 

5. واژینیسموس ممکن است عود نکند: هیچ مدرک علمی مبنی بر عدم بازگشت واژینیسموس پس از درمان وجود ندارد.

 

 

بنابراین، نمی توان گفت که اگر زنی قبلاً بیماری خود را با موفقیت درمان کرده باشد، به واژینیسموس مبتلا نمی شود. اما او مجهز به تمام دانش و اگاهی است که می تواند در صورت بازگشت واژینیسموس به او کمک کند تا از شر واژینیسموس خلاص شود.

 

 

 

6. کمبود هورمونی منجر به واژینیسموس می شود: باز هم، هیچ مطالعه علمی نشان نمی دهد که واژینیسموس ناشی از کمبود هورمونی است.

 

 

بنابراین این نیز یکی از باورهای غلط زنان در مورد واژینیسموس است. اما در برخی موارد تغییرات هورمونی باعث یائسگی در زنان مسن می شود و واژن آنها نیز خشک می شود. می تواند باعث درد در هنگام رابطه جنسی شود.

 

 

7. پس از تولد اولین نوزادش بهبود می یابد: اگرچه زایمان به شل شدن عضلات واژن کمک می کند، اما احتمال بهبود واژینیسموس پس از زایمان بسیار کم است.

 

 

بنابراین تصور نکنید که وقتی بچه دار می شوید می توانید از شر واژینیسموس خلاص شوید.

 

 

اینها برخی از افسانه هایی است که زنان در مورد واژینیسموس دارند. اگر شما نیز از واژینیسموس رنج می برید، مهم است که تحت این باورهای غلط زندگی نکنید و اطلاعات دقیقی در مورد واژینیسموس جمع آوری کنید.

 

 

کانال زناشویی موفق(کلیک کنید)

مقالات مرتبط: (3)

لطفا نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
کد امنیتی
Whatsapp
به کمک نیاز دارید؟
حیدری
مشاوره