عوارض قرص ویاگرا چیست؟

عوارض قرص ویاگرا چیست؟

سه شنبه 19 مهر 1401 0 نظر

عوارض جانبی ویاگرا ممکن است از جزئی تا شدید متغیر باشد. برخی از مهمترین عوارض جانبی که ممکن است هنگام استفاده از ویاگرا رخ دهد در لیست زیر گنجانده شده است.

 

 

برای جزئیات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی ویاگرا با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. آنها ممکن است به شما توصیه هایی در مورد نحوه کنترل هر گونه عوارض جانبی ناراحت کننده ارائه دهند.

 

 

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اثرات منفی داروهایی را که مجاز کرده است بررسی می کند. شما می توانید از MedWatch برای اطلاع FDA در مورد اثر نامطلوبی که هنگام استفاده از ویاگرا تجربه کرده اید استفاده کنید.

 

 

اثرات منفی جزئی قرص ویاگرا

ویاگرا ممکن است عوارض جانبی جزئی خاصی ایجاد کند، مانند:

 • سردرد / سوء هاضمه
 • تغییرات بصری جزئی و گذرا، از جمله ته رنگ آبی، تاری، و حساسیت به احتقان بینی خفیف (گرفتگی بینی)
 • كمر درد
 • درد عضلانی
 • حالت تهوع / سرگیجه

 

 

اکثر این عوارض جانبی ممکن است طی چند روز یا چند هفته ناپدید شوند. با این حال، در صورت بدتر شدن یا تداوم آنها، به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.

 

 

* این لیست محدودی از عوارض جانبی متوسط ویاگرا است. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی جزئی، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید یا اطلاعات بیمار را برای دارو بخوانید.

 

 

اثرات مخرب قرص ویاگرا

اگرچه آنها نادر هستند، اما عوارض جانبی جدی ویاگرا ممکن است رخ دهد. در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی به نظر می رسد یا فکر می کنید که در حال تجربه یک اورژانس پزشکی هستید، 115 را شماره گیری کنید.

 

 

عوارض جانبی جدی و علائم همراه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عصب بینایی در اثر بیماری چشمی که به عنوان نوروپاتی ایسکمیک بینایی قدامی غیر شریانی (NAION) شناخته می شود، آسیب می بیند. برخی از علائم عبارتند از:

 • بدتر شدن ناگهانی بینایی یک یا هر دو چشم شما
 • از دست دادن بینایی غیرمنتظره در یک یا هر دو چشم
 • از دست دادن یا کاهش ناگهانی شنوایی علائم اضافی این بیماری شامل وزوز گوش (زنگ یا وزوز در گوش) است
 • سرگیجه

 

 

 

لیست زیر از عوارض جانبی شدید با توضیح کامل تری در زیر "جزئیات عوارض جانبی" دنبال می شود:

 • پاسخ آلرژیک
 • پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک)

 

 

 

اگر ویاگرا همراه با برخی از داروهای دیگر استفاده شود، ممکن است فشار خون پایین بیاید. حملات قلبی، ضربان قلب نامنظم و سکته مغزی همگی مسائل قلبی عروقی هستند که بیشتر افراد مبتلا به بیماری قلبی را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

 

 

اطلاعات عوارض جانبی

ممکن است در مورد فراوانی عوارض جانبی خاص این دارو کنجکاو باشید. اثرات منفی بالقوه این دارو در زیر به طور کامل توضیح داده شده است.

 

 

یک پاسخ آلرژیک

مانند اکثر داروها، استفاده از ویاگرا گاهی اوقات منجر به واکنش آلرژیک می شود. کمتر از 2 درصد از کسانی که ویاگرا مصرف کردند در آزمایشات بالینی پاسخ آلرژیک داشتند. فراوانی پاسخ های آلرژیک در کسانی که دارونما مصرف کرده اند ناشناخته است (بدون داروی فعال). یک پاسخ آلرژیک جزئی ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • خارش پوست و برافروختگی (گرمی و قرمزی در پوست شما)

 

 

اگرچه غیر معمول است، اما پاسخ آلرژیک جدی تری ممکن است. یک پاسخ آلرژیک قوی ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • تورم زبان، دهان یا گلو مشکل در تنفس تورم زیر پوست، معمولاً در پلک‌ها، لب‌ها، دست‌ها یا پاها

 

 

اگر پاسخ آلرژیک جدی به ویاگرا دارید، یکبار با پزشک خود تماس بگیرید. با این حال، اگر علائم شما تهدید کننده زندگی به نظر می رسد یا اگر فکر می کنید در حال تجربه یک اورژانس پزشکی هستید، 115 را شماره گیری کنید.

 

 

پریاپیسم

به ندرت، ویاگرا ممکن است منجر به پریاپیسم، نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک شود. با این حال، ناشناخته است که مردانی که از ویاگرا استفاده می کنند چقدر به پریاپیسم مبتلا می شوند. پریاپیسم یک مشکل پزشکی است که نیاز به توجه فوری دارد. اگر این اختلال درمان نشود، ممکن است به بافت های آلت تناسلی شما آسیب برساند و منجر به اختلال نعوظ دائمی (ED) شود.

 

 

کاهش فشار خون

پس از استفاده از ویاگرا، فشار خون شما ممکن است به طور لحظه ای کاهش یابد. اما بیشتر افراد با این موضوع مشکلی ندارند. کمتر از 2 درصد از مصرف کنندگان ویاگرا در آزمایش های بالینی پس از استفاده از دارو فشار خون پایینی داشتند. تعداد دفعات کاهش فشار خون در افرادی که دارونما دریافت کرده اند ناشناخته است (بدون داروی فعال).

 

 

با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر مشکلات قلبی خاصی دارید، کاهش سریع فشار خون ممکن است مضر باشد. اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید، افت ناگهانی فشار خون ممکن است مضر باشد.

 

 

به عنوان مثال، اگر از داروهای نیترات برای تسکین ناراحتی قفسه سینه استفاده می کنید، نباید ویاگرا مصرف کنید. اگر از داروی ریوسیگوات استفاده می کنید، باید از مصرف ویاگرا (آدمپاس) نیز خودداری کنید. هنگامی که از ویاگرا همراه با این داروها استفاده می کنید، فشار خون شما ممکن است به طور خطرناکی کاهش یابد که ممکن است منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

 

 

مصرف ویاگرا ممکن است باعث شود احساس پژمرده شدن، سبکی سر، یا غش کنید اگر قبلاً فشار خون پایینی دارید. علاوه بر این، اگر از ویاگرا همراه با برخی داروها برای بزرگ شدن پروستات یا فشار خون بالا استفاده کنید، در معرض خطر ابتلا به این مشکلات هستید. پس از مصرف ویاگرا، اگر احساس سبکی سر یا غش کردید، دراز بکشید تا این اتفاق بیفتد.

 

 

اگر از بیماری قلبی یا فشار خون پایین رنج می برید، می توانید با پزشک خود تعیین کنید که آیا ویاگرا برای شما بی خطر است یا خیر.

 

 

برای جزئیات بیشتر در مورد ترکیب ویاگرا با سایر داروها به بخش "تداخلات ویاگرا" در زیر مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر در مورد مصرف ویاگرا در صورت داشتن مشکلات قلبی یا فشار خون، بخش "احتیاط های ویاگرا" را در زیر ببینید.

 

 

سکته مغزی، ضربان قلب غیر طبیعی و حمله قلبی

به ندرت، تعداد کمی از مصرف کنندگان ویاگرا دچار حمله قلبی، سکته مغزی یا ضربان قلب غیر طبیعی شده اند. اکثر کسانی که این بیماری ها را داشتند قبلاً مشکل قلبی داشتند. با این حال، مشکلات مشابه گاهی اوقات افرادی را که بیماری قلبی نداشته اند، تحت تاثیر قرار داده است. اینکه آیا ویاگرا عامل مستقیم اثرات نامطلوب بوده است، ناشناخته است.

 

 

اگر بعد از مصرف ویاگرا دچار ناراحتی در قفسه سینه شدید، بلافاصله رابطه جنسی را متوقف کنید. با این حال، اگر علائم شما تهدید کننده زندگی به نظر می رسد یا اگر فکر می کنید در حال تجربه یک اورژانس پزشکی هستید، 115 را شماره گیری کنید.

 

 

علاوه بر این، اگر بیماری قلبی دارید، قبل از شروع ویاگرا به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند با شما در مورد بی خطر بودن استفاده از این دارو برای شما صحبت کنند. برای جزئیات بیشتر در مورد مصرف ویاگرا در صورت داشتن مشکلات قلبی، بخش "احتیاط های ویاگرا" را در زیر ببینید.

 

 

سردرد پس از استفاده از قرص ویاگرا

یکی از عوارض جانبی معمول ویاگرا سردرد است. ویاگرا عروق خونی خاصی را در بدن شما گسترش می دهد که باعث سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه می شود. (این دارو بیش از حد رگ های خونی آلت تناسلی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.)

 

 

در آزمایشات بالینی، بین 16 تا 28 درصد از مصرف کنندگان ویاگرا از سردرد شکایت داشتند. (این نسبت بر اساس دوز و دفعات مصرف ویاگرا تغییر کرد.) در مقابل، 4 تا 7 درصد از افرادی که دارونما مصرف کردند، سردرد داشتند (بدون داروی فعال).

 

 

اگر از ویاگرا استفاده می کنید و سردرد دارید، باید خیلی زود برطرف شود. اما اگر شما را آزار می دهد، ممکن است استامینوفن یا مسکن های حاوی ایبوپروفن مصرف کنید. از پزشک یا داروساز خود بخواهید دارویی مناسب برای استفاده شما پیشنهاد کند.

 

 

اگر سردرد شدید یا سردردی که از بین نمی رود دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها در انتخاب موثرترین داروی سردرد کمک خواهند کرد.

 

 

 

عوارض قرص ویاگرا در مردان مسن

مردان 65 ساله و بالاتر معمولاً سطح خونی ویاگرا بیشتری نسبت به مردان جوان تر دارند. اگر بدن شما داروی بیشتری داشته باشد، احتمال بروز عوارض جانبی ممکن است افزایش یابد. در نتیجه، مردان مسن اغلب نسخه‌های ویاگرا را دریافت می‌کنند که کمتر از نسخه‌هایی است که برای مردان جوان‌تر تجویز می‌شود.

 

 

مردان 65 سال و بالاتر در تحقیقات بالینی ویاگرا عوارض جانبی مشابهی با مردان کمتر از 65 سال مشاهده کردند.

 

 

اگر با توجه به سن خود در مورد مصرف ویاگرا مطمئن نیستید با پزشک خود صحبت کنید. مشکلات نعوظ (ED)

 

 

هیچ اختلال نعوظ جدید یا بدتری با استفاده از ویاگرا ایجاد نمی شود. با این حال، ویاگرا گاهی اوقات ممکن است منجر به پریاپیسم، نعوظ طولانی و گاهی ناراحت کننده شود.

 

 

پریاپیسم یک مشکل پزشکی است که نیاز به توجه فوری دارد. خارش ممکن است به بافت های آلت تناسلی شما آسیب برساند و در صورت عدم توجه به ED غیر قابل جبران منجر شود.

 

 

اگر نعوظ شما بیش از چهار ساعت طول کشید، فوراً به بیمارستان مراجعه کنید.

 

 

 

چگونه عوارض جانبی ویاگرا را کاهش دهیم؟

بسیاری از عوارض جانبی جزئی ویاگرا یا در مدت کوتاهی پس از مصرف دوز ناپدید می شوند یا درمان آن ساده است.

 

به عنوان مثال، دراز کشیدن و استراحت اغلب ممکن است به سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه کمک کند. دوری از الکل نیز می تواند این اثرات منفی را کاهش دهد. خاموش کردن نورهای روشن اطراف نیز می تواند به سردرد و حساسیت به نور کمک کند. اگر در حین مصرف ویاگرا دچار سردردهای دردسرساز می شوید، ممکن است پزشک یا داروساز شما یک مسکن بی خطر را توصیه کند.

 

 

اگر از ویاگرا استفاده می کنید و سوء هاضمه دارید، دوز مصرفی خود را همراه با یک میان وعده یا وعده غذایی کوچک مصرف کنید. فقط توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام دهید ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا ویاگرا برای شما شروع به کار کند. (این امر به ویژه در صورتی صادق است که دوز مصرفی خود را با یک وعده غذایی پرچرب ترکیب کنید.) اگر سوء هاضمه شما دردسرساز است، از پزشک یا داروساز خود بخواهید که برای کاهش درد شما تجویز کند.

 

 

همچنین به خاطر داشته باشید که دوزهای بیشتر ویاگرا با تکرار بیشتری از اثرات منفی خاص همراه است. سردرد، برافروختگی، سوء هاضمه، احتقان بینی و اختلالات بینایی برخی از این عوارض نامطلوب هستند. بنابراین، اگر این عوارض جانبی برای شما نگران کننده است، مصرف دوز کمتر ویاگرا را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

به یاد داشته باشید که برخی از عوارض جانبی غیر معمول ویاگرا نیاز به درمان فوری پزشکی دارند. به عنوان مثال، اگر موارد زیر را دارید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • نعوظی که ادامه دارد و بیش از چهار ساعت طول می کشد

 

 • هنگامی که رابطه جنسی را تمام می کنید و شروع به آرام شدن می کنید، ناراحتی قفسه سینه، حالت تهوع یا سرگیجه شما از بین نمی رود. همچنین ممکن است از دست دادن ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم و همچنین کاهش شنوایی یا کاهش حجم داشته باشید.

 

 

 

ویاگرای طبیعی

ویاگرا چیست و چه کاربردهایی دارد؟

طریقه مصرف قرص ویاگرا چگونه است؟

 

دسترسی سریع به مطالب وبلاگ

 

کانال تلگرام ما(کلیک کنید)

کانال روبیکا ما(کلیک کنید)

مقالات مرتبط: (3)

لطفا نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
کد امنیتی
Whatsapp
به کمک نیاز دارید؟
حیدری
مشاوره